چتر ذهن (قسمت اول)
سلام بچه ها! چند کلمه حرف دارم باهاتون
بعضیا ذهن رو به چتر تشبیه میکنن چون معتقدن”ذهن مثل یه چتره،هروقت باز بشه خوب کار میکنه “…اما از کجا بدونیم ذهنمون باز هست یا نه؟این سه تا مورد رو بخون!

Falsafi_863_
ذهنای بسته ۱-شیوه ی مطالعه شون واضح نیست!(یعنی همیشه آشفته ن و به یه روش خوب واسه مطالعه نرسیدن…دائما روش درس خوندن کتابا،کلاسا و یا حتی هدفشونو !! عوض میکنن)
۲-ذهنشون قفل و یا به قول خودمون هنگ میکنه (مثل این میمونه که راه خروج آب یه حوضچه رو ببندیم اما همچنان راه ورودیش باز باشه و هی به حجم آب حوضچه اضافه بشه !!! خب آخرش چی میشه؟؟ معلومه! این ذهن پر میشه و دیگه نمی تونیم اطلاعات جدیدی واردش کنیم !
در ضمن ممکنه همین آب های انباشته شده یا همون اطلاعاتی که توی این ذهن تلمبار کردیم فاسد بشه!)
۳-خیلی خیلی تحت تاثیر هیجاناتشون هستن و نمی تونن اونا رو مدیریت کنن(هوش هیجانی پایینی دارن ، مثلا سر آزمون ها با دیدن چند تا سوال سخت بهم می ریزن!یا مثلا اگه یه روز یه مقدار کمتر از حد نرمال درس بخونن ناامید میشن یا….) و وقتی نمی تونن هیجان ها رو کنترل کنن منجر میشه به استرس!
حالا بریم سراغ دلایل و راه حل ها!
۱-کم کاری:ذهنتون آشفته ست چون کم کاری می کنید اما به این معنا نیست که آدم تنبلی هستید!

راه حلش خیلی ساده س ، کافیه ساعات مطالعه روزانه تون رو یادداشت کنین!این کار چند تا فایده داره …اولا خوش بینی بیش از حد شمارو کم میکنه(خیلی ها با خودشون میگن من سوپرمن هستم! و میتونم Nساعت در روز درس بخونم پس انتظار دارم فلان تراز رتبه رو بیارم !!!…اما وقتی همین آدم چند هفته ساعت مطالعه شو یادداشت میکنه می بینه نصف اون چیزی که فکرشو میکرد هم نیست! پس می جنبه و تلاششو میکنه)

دومیش اینه از بازدهی و تمرکز رو بالا می بره و آشفتگی ذهنی رو کم میکنه

سومیش هم اینه که مطالعه ی شمارو منحصربفرد میکنه (یعنی مثلا اگه دختر صغری خانم روزی nساعت زیست میخونده و کنکورشو خوب داده لزومی نداره شما از اون تقلید کنین!شاید شما باید کمتر یا بیشتر از اون زیست بخونید! و این بستگی به پایه ی علمی و بازدهی درسی شما داره )

از اونجایی که میدونم اگه حجمش زیاد شه نمی خونیش !بقیشو میذارم پست بعدی

 

konkur_shimi_shiri-500x500

۳۵ تست شیمی ۳۵ دقیقه زمان

پایه ی دوم ، ۱۱ تست (۳ تست فصل ۱، ۲ تست فصل ۲، ۱ تست فصل ۳، ۳ تست فصل ۴، ۲ تست فصل ۵)

پایه ی سوم ، ۱۱ تست (۴ تست فصل ۱، ۳ تست فصل ۲، ۴ تست فصل ۳)

پایه ی چهارم، ۱۳ تست (۳ تست فصل ۱، ۲ تست فصل ۲، ۴ تست فصل ۳، ۴ تست فصل ۴)

همانطور که توجه کردید نکته اول در مورد شیمی کنکور، پایه ها تقریبا اهمیت یکسانی دارند

نکته بعد در مورد سطح سوالات مباحث پایه دوم نسبت به بقیه پایه ها ساده تر و سطح دشواری مباحث شیمی ۳ و ۴ تقریبا یکسان است.

این ۳۵ تست شیمی را در سه دسته بندی می توان تحلیل کرد : ۱- حفظی ۲ – محاسباتی(حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد سؤالات) ۳- تیپ جدید چند موردی

مطالب شیمی ۲  اکثرا حفظی هستند و از حفظی ها به محلول ها از شیمی ۳ و اسید و باز و سینیتیک و الکتروشیمی از شیمی ۴ اشاره کرد. و مبحث هایی که در سوالات محاسباتی بیشتر مورد توجه هستند شیمی ۳ فصل اول و دوم و محلول ها و سینیتیک و تعادل و اسید و باز و اخیرا الکترو شیمی از شیمی۴

 

مورد مطالعه شیمی : برای نتیجه ی بهتر نکته برداری و خلاصه نویسی بسیار مهم هستند زیرا علاوه بر افزایش دقت هنگام مطالعه، در ماه های پایانی که حجم مطالبی که باید مرور شوند زیاد است کاربردی است، همچنین به حفظ تسلط با مرور های هفتگی کمک میکند.

در مطالعه شیمی به مقتضای مبحث باید دو رویه در پیش گرفته شود. مباحثی که در آنها مطالعه ی مستمر بیش از تست زدن مورد توجه است، خلاصه نویسی کردن در این مباحث از اهمیت بالایی برخوردار است و مرور خلاصه ها هر چند هفته یکبار.

و مباحثی که در آنها تست زدن برای تسلط و حل تیپ های مختلف لازم است مانند پایه ی سوم و فصل ۳ و ۴ پایه ی چهارم(توصیه میشود برای مباحث فصل ۳ و۴ پایه ی چهارم، تست زنی را پس از مطالعه ی کتاب و جزواتی که در اختیار دارید، به تأخیر نیاندازید.

 

تعداد سوالات از شکل ها و جدول ها ۲ تا۳ سوال است که گاهی از مفهوم شکل سوال طرح می شود و گاهی یکی از اجزای شکل حذف می شود و از آن سوال پرسیده می شود. در نتیجه شما باید به بررسی دقیق شکل ها و جدول ها بپردازید.

برای مطالب حفظی باید در حدی از تسلط باشید که کمتر از ۴۰ ثانیه گزینه های سوال تستی خوانده شود و سوال حل بشود وگرنه در مدت زمان ۳۵ دقیقه  که متوسط هر سوال ۱ دقیقه زمان دارد به مشکل برمی خورید و برای سوال های محاسباتی که بین یک و دو دقیقه زمان می برد باید زمان ذخیره کنید.

 

ذخیره زمان در بعضی تست ها با تکنیک ها انجام می شود که بیشتر مباحث شیمی آلی(فصل ۵ شیمی ۲) محلول ها شیمی ۳ و اسید وباز و …

همچنین مباحثی که شامل ساختارها و فرمول ها و ترکیب ها و … هست با تسلط کافی بدون صرف زمان برای رسم به سرعت در ذهن ما شکل می گیرد و یادآوری می شود.

 

نکته بعدی در مورد شیمی

در آزمون ها و کنکور دارای بیشترین ضریب بعد از زیست در رشته تجربی هست، چون هم در ترتیب دفترچه ها شیمی عنوان آخر می باشد اکثر دانش آموزان در آخر آزمون حوصله و دقت کافی را ندارند و همچنین سوالات مفهومی هستند و بدون تست کافی نمیتوان نتیجه گرفت.